1/29/2013

Na co zwrócić uwagę kupując materac?

fot. fredigiialphotos.net
Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania nowego materaca to dobrze trafiłeś. Postaramy się w prosty i jasny sposób przedstawić wszelkie kwestie związane z zakupem idealnego materaca.

Na początek garść niezbędnych informacji jakie powinniście posiadać szukając wygodnego materaca dostosowanego do waszych potrzeb.

Zasada nr 1
To co jest dobre dla kogoś nie musi odpowiadać waszym wymaganiom i potrzebom, dlatego musicie odwiedzić stacjonarny sklep i przetestować kilka materacy osobiście. Opinie znajomych oraz sprzedawców potraktujmy jako dobrą wskazówkę, natomiast nigdy jako kluczowy czynnik, który determinuje wybór naszego materaca.

Typowe rozmiary materacy to:
80x200, 90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200 200x200cm.


Dobierz odpowiedni rozmiar Pamiętajmy, że dla osoby dorosłej materac powinien być dłuższy o około 20 cm od jej wzrostu, i szerszy o co najmniej 70 cm dla jednej osoby. 

Zwróć uwagę na wkład materaca i atesty Dobre materace można znaleźć w różnych przedziałach cenowych, jednak warto zwrócić uwagę na to z jakich materiałów są zrobione oraz czy mają odpowiednie certyfikaty i atesty i tak np., pianka poliuretanowa, będzie mniej wytrzymała, niż pianka wysokoelastyczna. Dokładnie opis rodzai materacy znajdziecie tutaj

Materac to inwestycja na długie lata Statystyki pokazują, że materace średnio wymieniane są raz na około 8-10 lat. Potraktuj, więc ten wydatek jako poważną inwestycję, wybierając nie tylko wygodny, ale i wytrzymały materac.

Przetestuj Będąc w sklepie, połóż się na kilku rodzajach materacy na około 10-15 min. Jeśli masz ze sobą własną poduszkę, to nawet lepiej gdyż pomoże to odwzorować naturalną pozycję w jakiej śpisz w domu i dzięki temu łatwiej będzie Ci ustalić czy odpowiada Ci dany materac. Jeżeli śpisz z partnerem, koniecznie wypróbujcie materace razem.

Wybierz odpowiednią twardość Materac za twardy, wbrew obiegowej opinie, wcale nie jest najlepszy. Zbyt twardy materac nie podpiera punktowo naszego ciała co powoduje, że naczynia krwionośne są uciskane a mięśnie skurczone i napięte. Osoba śpiąca na takim materacu obudzi się zdrętwiała i będzie miała kłopoty z krążeniem. Gdy śpimy na materacu zbyt miękkim zapadamy się a nasz kręgosłup będzie się wyginał, co z kolei spowoduje bóle pleców i kręgosłupa. Dlatego ważnym jest dobranie materaca o odpowiedniej dla nas sprężystości. Do najtwardszych należą materace z wkładem płyty kokosowej.

Sprawdzić możesz to przez położenie się na plecach i włożenie dłoni pod plecy na odcinku lędźwiowym, jeżeli Twoja ręka wsuwa się bez większego trudu to oznacza, że materac jest za twardy. Do najtwardszych należą materace z wkładem płyty kokosowej.


Gwarancja Dopytaj sprzedawcę jaki okres czasu obowiązuje gwarancja i czy jest na cały materac czy tylko na wkład. Zdarza się, że pełna gwarancja materaca obowiązuje tylko 2-3 lata, a później następuje gwarancja ograniczona, po której w razie wymiany będziemy musieli dopłacić .

Więcej o materacach możesz przeczytać na SenToZdrowieJeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jaki materac warto używać, czy jaka poduszka jest najwygodniejsza do spania lub po prostu o tym jak spać spokojnie.

Dołącz do Kinga Bańcer na Google+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz